Jag tog studenten i fredags! 🙂 Så det är orsaken till att det varit lite knappt med uppdateringar här de senaste veckorna. Men nu är jag tillbaks, och jag har blivit tillfrågad att skapa en vegetarisk midsommarmeny för en tävling som facebook-gruppen Vegetarian For A Year håller i – och midsommar är ju redan nästa vecka.
Tävlingen går ut på att skapa en 3-rätters midsommarmeny med 2 alkoholfria dryckesförslag, som folk sedan kan rösta på via deras facebook-sida. Så kika gärna in på deras facebook-sida, och rösta där på ert favoritbidrag!
Så här kommer mitt bidrag till ”Vegetarian for a year’s” midsommartävling!
För mig är midsommar; dill, fläder, jordgubbar och färskpotatis. Även salta havssmaker så som t.ex inlags sill och gravad lax påminner mig om midsommar. Så jag har försökt skapa en så ”svensk” meny som möjligt som ska kännas lite extra lyxig. Dryckerna skulle vara alkoholfria, och eftersom jag tror att många förknippar midsommar med snaps så har jag skapat ”granatäppelshots” som de som vill ha alkoholfritt istället kan dricka. Supergott! (och nyttigt 😉 )
Saker som kan förberedas:
- Förrätten kan göras klar någon dag i förväg (låt den stå i kylskåpet fram tills servering), men toppa med rom och ev. citron strax innan serveringen.
- Seitanmedaljonger kan tillagas i någon dag i förväg. Kan värmas innan servering.
- Potatissallad kan förberedas dagen innan, men är godast helt nygjord.
- Senapscreme kan göras i förväg.
- Flädertriflen kan med fördel göras klar dagen innan, men toppas med marinerade bär strax innan servering.
Skärgårdscheesecake på ruccolabädd
Galet god förrätt med havssmak. Det blir ca 6-8 st om man gör dem i rundlar. Går även bra att göra i en ”vanlig” cheesecakeform, eller tårtform.
Botten:
Kavring, ungefär ½ paket (8 skivor)
50 gram margarin
”Lax”:
1 aubergine
2 tsk salt
1 msk socker
4 msk finhackad dill (går bra med fryst)
Svartpeppar
1/4 noriblad, finhackat
Röran:
1 frp sour supreme
135 gram tofu
2 msk dill
3 msk gräslök
3 msk havregrädde
2 msk tångcaviart (röd eller svart, jag använde röd som blivit färgad med paprika)
svartpeppar
Ruccola, balsamvinäger
Svart tångcaviar + dill till att dekorera
Börja med ”laxen”: Skala aubergine och hyvla den tunt på längden. Lägg i en ugnsform och tillsätt övriga ingredienser. Massera in kryddorna och ställ in i ugnen på 225 grader i 20 minuter. Ta ut, rör runt ”laxen” och låt svalna. Gör under tiden cheesecake-bottnen.
I en matberedare: Mixa kavringen, tillsätt smält margarin. Smörj formar med rapsolja och tryck ut kavringbottnen i rundlarna/formarna (eller använd små creme brulé-formar, små pajformer, tårtformer t.ex. – eller i ”värsta” fall, gör en stor cheesecake).
Gör fyllningen: Blanda sour supreme med havregrädde. Skär ”laxen” i mindre bitar och tillsätt ”laxen”, dill, gräslök, tångcaviar och smaka av med peppar. Bryt tofun i lagom små/stora bitar och blanda ihop med övriga ingredienser. Häll fyllningen i formarna och ställ in i frysen i 1½ – 2 timmar (eller kylskåpet, men då behövs det fler timmar – gärna över natten t.ex). Ta fram och plocka loss dem ur formarna, t.ex genom att låta de stå framme några minuter så de tinar lite. Eller värm formarna med händerna så lossar de fortare.
Placera cheesecaken på en bädd av ruccola och ringla över lite balsamvinäger på ruccolan. Dekorera med t.ex svart tångkaviar och lite dill.
Seitanmedaljong med dillslungad färskpotatissallad, glaserad fänkål och senapscreme
Supergod huvudrätt som räcker till 4 pers. Går bra att fördubbla. Fänkålen och droppar av balsamvinäger på tallriken är pricken över i! Glutenmjöl hittar man i hälsokostbutiker (t.ex goodstore) och på internet, t.ex veganlife.se.
Medaljongerna:
4 dl glutenmjöl
1 msk lökpulver
3 vitlöksklyftor, finhackade
1 msk hackad färsk timjan
rivet skal från 1 citron
1 tsk örtsalt
Svartpeppar
1 msk tamarisoja (ta bara 1 tsk om du använder ”vanlig” soja)
1,25 dl rött vin
1,25 dl vatten
Arbeta ihop ingredienserna tills du får en smidig deg. Dela degen i två bitar och placera i en gryta med buljongen som du finner recept på här nedan.
Buljong:
2,25 dl rött vin
2,7 liter vatten
2 msk örtsalt
4 kvistar timjan
3 msk lönnsirap
1 msk rödvinsvinäger
0,75 dl tamarisoja (ta ca 1 msk om vanlig soja används)
Blanda ovanstående ingredienser i en kastrull, tillsätt seitanbitarna och koka upp. När det kokat upp sänker du värmen och låter det sjuda i 1 timme. Låt seitanen ligga kvar i kastrullen tills vätskan har svalnat, ca 3 timmar. Ta sedan ut seitanen och bered den med glaze (recept nedan), alternativt värm upp utan glaze och skär i tjocka skivor (blir ca 2-4 st bra per ”seitanklump”)
Glaze (valfritt):
2 msk chilisås
1 tsk socker
svartpeppar + örtsalt
Blanda ihop och pensla seitanklumpen med, ställ in i ugnen på 225 grader i 20 minuter.
Ta ut, låt svalna någon minut och skiva upp skivor/medaljonger.
Dillslungad färskpotatissallad:
1 kg färskpotatis
1 kruka dill, hackad
Gräslök, hackad
1 rödlök, tunnt skivad
1 msk kapris + 2 msk kaprisspad
1 dl vatten
0,25 dl äppelcidervinäger
1 msk socker
Koka färskpotatisen, häll av vattnet och låt svalna något.
Koka upp vatten, vinäger och socker i en liten kastrull. Låt koka i ca 1-2 minuter och ställ sedan åt sidan. Lägg i rödlöken och låt den dra åt sig av vinägerblandningen. Häll över vinägerblandningen över potatisen och tillsätt dill, gräslök och kapris+spad. Blanda runt och servera, eller låt stå i kyl tills servering.
Glaserad fänkål:
2 fänkål
60 gram mjölkfritt margarin
2 kvistar timjan
1 msk socker
Dela fänkålen på längden och sedan på längden igen (så du får 4 bitar). Smält margarinet på medelhög värme och lägg i fänkålen + timjankvistar när margarinet tystnat. Låt fänkålen brynas i ca 3-5 minuter på ena sidan, och vänd sedan fänkålen. Häll över socker och låt fänkålen brynas i ytterligare 5 minuter. Ös med margarinet som fänkålen ligger i.
Senapscreme:
1 frp Sour supreme (225 gram)
2 msk dijonsenap
1 tsk lönnsirap
Blanda ihop ingredienserna och låt stå kallt till servering.
Flädertrifle med svenska jordgubbar
En klassisk brittisk efterrätt i svensk tappning med flädersmak. Här har jag gjort den helt veganiserad och den är gudomligt god. Blir ca 6 st.
Sockerkaka (ungefär halva sockerkakan används, men det är ju gott att äta upp själv eller så kan man dubbla receptet på krämen):
4 dl mjöl
1,5 dl socker
2 tsk bakpulver
100 gram margarin
2 dl sojamjölk
Starta ugnen på 175 grader. Smörj en form. Blanda ihop de torra ingredienserna och tillsätt margarinet som du fördelar med fingrarna. Häll på sojamjölken och blanda väl. Häll över i formen och ställ in i ugnen i 45 minuter.
Fläderkrämen:
3 dl kokosgrädde (skopa ur ”grädden” från två kokosmjölksburkar, skaka burken försiktigt först redan i butiken så du hör att det inte ”skvalpar”)
5 msk maizena
1 dl flädersaft
1 msk citron
1 dl socker
1 frp vispbar sojagrädde, t.ex Alpro – airy and creamy
Blanda kokosgrädde, citron och socker i en kastrull. Låt sjuda upp och blanda sedan flädersaft med maizena i ett glas, häll över blandningen och låt krämen koka upp samtidigt som du hela tiden rör runt med en visp. Ställ åt sidan och låt svalna. Vispa under tiden upp sojagrädden och när krämen har svalnat så blanda ihop hälften av grädden med krämen tills det är väl blandat. Vänd sedan ner resterande grädde försiktigt.
Bären:
½ dl vitt vin eller flädersaft
½ dl muscovadosocker
800 gram jordgubbar, delade
200 gram hallon
Koka upp vin och muscovadosocker. Låt svalna något. Blanda sedan ihop med bären.
Montera flädertriflen genom att varva kaka, bär och kräm. Låt den stå i kylen någon timme innan servering. Kan också göras klar dagen innan, men toppa med de sista bären någon timme innan servering i sådant fall.
Flädersparkle med lime
Passar bra till både förrätten, huvudrätten och efterrätten. Eller som välkomstdrink kanske?
1,5 dl flädersaft
4 dl Schweppes indian tonic
3 dl Ramlösa, naturell
1 lime pressad
Häll ingredienserna i en tillbringare, blanda och tillsätt ev. is. Servera i fina glas.
Granatäppelshots
Istället för snaps till de som vill ha alkoholfritt kanske? Väldigt gott (och nyttigt) i alla fall! Så gott att alla kan dricka det. Blir ca 4-6 st.
1 medelstort granatäpple
½ citron
Pressa granatäpple och citron med en vanlig citruspress. Sila genom en sil och häll upp i glas.
Hoppas ni får njuta av sommaren och GLAD MIDSOMMAR!! 🙂
WOW va gott de ser ut! Ska testa granatäppelshotsen lät så gott!! //Lina
Ja, det tycker jag att du ska. De var riktigt goda och fräscha! 😉
Och jag tänker prova cheesecaken – ser mycket god ut.
Åh vad kul, skriv gärna hur det gick! 🙂
Hej! Tänkte ta och prova cheesecaken i helgen men tänkte höra vad du använt för form och var man kan köpa. Är det silikon? De verkar hålla ihop så bra…
Hejsan! Jag använde små formar/ringar av rostfritt stål som är toppen till mousser eller cheesecake. Jag köpte mina formar på Åhlens, och jag såg nu att det finns en bra bild av hur de ser ut här (där man också kan köpa dem): http://www.mittikoket.se/sv/bakformar/mousse-ring-75-mm.html. Man kan nog även använda t.ex en muffinsplåt eller muffinsformar (silikon). Lycka till 🙂
Oj, vilken fin blogg du har! Länkar till dig, och hoppas att det är OK:-).
Kram
Hej
Hoppas du kommer med lite nya inlägg snart, du har en väldigt fin blogg med roliga recept. Jag vill läsa mera!
Hej Jan! Vad kul att höra 🙂 Jag har uppdaterat bloggen varje dag denna vecka, och du kan räkna mer fler recept framöver.
Hej. Vilken fantastisk meny du har komponerat ihop!! Du skriver att du använder röd tångkaviar som färgats med paprika. Var har du köpt den??!! Senast idag tänkte jag på hur jäkla dumt det är att den röda tångcaviaren innehåller löss!
Tack! Jag har köpt Domstein’s tångkaviar som jag (om jag minns rätt) har köpt på coop. Den bör även finnas på t.ex goodstore, men jag är ganska säker på att jag sett den i många olika mataffärer. Den är färgad med E 160c (paprika) 🙂
Hej! Jag har en fundering gällande cheescaken, är det tänkt att den ska den ätas kylskåpskall eller helt tinad/rumstempererad?
Och kan man göra en och frysa in för att sedan ta fram dagen man vill servera det?
Hej Linnea! Jag tycker den är godast att servera hyfsat kall, om den har fått stå i rumstemperatur i ca 5-10 minuter innan servering så blir det perfekt tycker jag 🙂 Har inte testat att frysa in den helt, jag tror att konsistensen blir förändrad och att risken finns att den blir grynig när man senare tinar upp den – så det är inget jag rekommenderar.
Alltså den här förrätten är det bästa i vegansk väg jag någonsin ätit! Blev helt salig!!! Ska förbereda huvudrätten nu under kvällen och mina förväntningar är höga